عضویت در کانال تلگرام ما

  درباره ی ما را بخوانید،  اساس کار در سایت را بدانید، توجه داشته باشید به استناد قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین و هنرمندان  برداشت مطلب از این سایت صرفا منوط به اجازه ی کتبی مدیر آن است. با متخلفین پیگرد قانونی می شود. در صورتی که شکایتی از سایت دارید اطلاع دهید تا رسیدگی کنیم.

 

برای مشاوره با مدیریت سایت از طریق تلگرام به این شماره پیام بدهید.

http://www.sadeghsalamy.com/flash/salamy.jpg

  • آنتي استروژن ها در دوپينگ

   مقدمه

   رسم بازي بر اين بود که نام اين مقاله را آنتي استروژن ها در پرورش اندام بگذاريم اما به دليل اينکه پرورش اندام به معني واقعي آن با دوپينگ که امروزه در سطح وحشتناکي بر ورزش هاي قدرتي چيره شده است قرابتي نداشته و در نتيجه، آنتي استروژن ها نيز در چنين برداشتي از پرورش اندام که به حق، برداشتي واقع بينانه از آن نيز هست، جايي ندارد، اسم اين مقاله را با اجازه بزرگتر ها «آنتي استروژن ها در دوپينگ» گذاشتيم!
   آنتي استروژن هايي همانند سيتادرن که aminoglutethimide نيز خوانده مي شود و کلوميفن که در برخي موارد کلوميفن سيترات نيز ناميده مي شود و غيره که مصرف آنها تاثير مهمي در پيشگيري از ابتلا ورزشکاران استروئيدي به عارضه وحشتناک و کابوس وار نوک سينه در مردان داشته و اثرات در خور توجهي در افزايش ترشح طبيعي تستوسترون در بدن کساني که با مصرف استروئيدها ميزان ترشح طبيعي اين هورمون در بدن را به حداقل ممکن رسانده اند داشته است امروزه معرف حضور اکثريت قريب به اتفاق ورزشکاران استروئيدي و کساني که از استروئيدها به جاي نخودچي کشمش و غذا استفاده مي کند هست.
   گفته مي شود که مصرف آنتي استروژن ها به همراه استروئيدها از تاثير اين دارو ها بر حجم عضلاني مي کاهد! اين گفته حقيقت محض است و بايد به کساني که اين عقيده را در بين ورزشکاران رواج داده اند آفرين و به به گفت!
   شايد نصف عمر کسي که از يک طرف با علم و از سوي ديگر نيز با پرورش اندام و ورزش هاي قدرتي در ايران زمين سر و کار دارد به مبارزه با شايعات و خرافات و برداشت ها و عقيده هاي غلطي که همانند ويروس هاي کامپيوتري در مغز ورزشکاران ايراني تکثير پيدا کرده و منشا آثار زيانبار و عوارض جانبي کشنده مي شود تلف شده و نيم ديگر آن نيز در افسوس خوردن بر وضع کنوني اسف بار اين ورزش در کشور طي مي شود!
   به جرات مي توان گفت در صورتي که به سلامت خود کمترين اهميتي قائل شويم مصرف آنتي استروژن ها در کنار مصرف استروئيدها و در پايان دوره مصرف استروئيدها الزامي و گريز ناپذير خواهد بود. همانگونه که تاييد شد مصرف آنتي استروژن ها از تاثير استروئيدها بر حجم کم مي کند اما آيا اين تاثير منفي بر حجم به معني کاسته شدن از شدت پروتئين سازي خواهد بود؟
   آنتي استروژن ها از تبديل شدن استروئيدها به استروژن کاشته و يا در برخي موارد نيز از تاثير استروژن حاصل شده از مصرف استروئيدها در بدن مردان جلوگيري مي کند. با کم شدن استروژن در بدن مردان و يا با بي تاثير شدن اين هورمون در بدن، آثار اين هورمون نيز در بدن بروز نخواهد کرد. از مهم ترين آثار استروژن ها در بدن مي توان به تشديد تجمع چربي زايد در بدن و تشديد تجمع آب و املاح در بدن اشاره کرد.
   هر دوي اين موارد با افزايش حجم و وزن بدن همراه خواهد بود و فردي که بين افزايش واقعي حجم عضلاني و تجمع چربي زايد و آب در بدن تفاوتي نمي تواند قائل شود به اشتباه، افزايش بي کيفت وزن ناشي از تجمع آب و املاح و حتي تجمع چربي در بدن را افزايش واقعي حجم عضلاني قلمداد کرده و به آن دل خواهد بست. مصرف آنتي استروژن ها در کنار مصرف استروئيدها از تاثير واقعي اين داروها بر فرايند پروتئين سازي کم نمي کند اما با پيشگيري از تبديل شدن اين دسته از هورمون ها به هورمون زنانه استروژن تجمع آب و املاح در بدن را به حداقل رسانده و از افزايش بي کيفيت، بي ارزش و ناماندگار و همين طور هم عوارض گونه حجم و وزن جلوگيري مي کند.
   بنابراين مي توان گفت که مصرف آنتي استروژن ها در کنار مصرف استروئيدها از پف کردن بي کيفيت بدن به خوبي پيشگيري خواهد کرد. آنتي استروژن ها داروهايي هستند که در اصل براي درمان سرطان سينه در زنان و براي درمان ناباروري هاي هر دو جنس زن و مرد توليد و تهيه مي شوند. به ندرت نيز از اين قبيل داروها براي افزايش ميزان توليد و ترشح تستوسترون در بدن مرداني که از عارضه کمبود ترشح اين هورمون در بدن رنج مي برند استفاده شده است.
   آنتي استروژن ها را به طور کلي مي توان به دو دسته تقسيم بندي کرد: آنتي استروژن هايي که از تبديل شدن استروئيدهاي آنابوليک و آندروژن به استروژن جلوگيري مي کنند و آنتي استروژن هايي که گيرنده هاي حساس به استروژن در بدن را اشغال کرده و يا آنها را غير فعال کرده و از تاثير اين هورمون در بدن جلوگيري مي کنند.
   استروژن
   تقريبا تمام هورمون هايي که عملکردي مشابه با تستوسترون داشته باشند را مي توان آندروژن ناميد و تقريبا تمام هورمون هايي که تاثيراتي همانند استراديول که سر سلسله هورمون هاي **** زنانه است داشته باشند را مي توان استروژن قلمداد کرد. از مهم ترين و فعال ترين هورمون هاي **** زنانه در بدن آدمي مي توان به استراديول و استرون اشاره کرد.
   استراديول را مي توان قدرتمند ترين استروژن موجود در بدن آدمي دانست که وجود مقادير بسيار اندکي از آن موجب بروز خواص زنانگي شديد مي شود. اين هورمون هم از تاثير آنزيم آروماتاز بر تستوسترون در بدن توليد مي شود و هم از تاثير آنزيم 17b-HSD بر استرون به دست مي آيد.
   این مقاله متعلق به بانک مقالات پایگاه تخصصی پرورش اندام و ورزش های قدرتی به آدرس پاوربیلدینگ دات آی آر powerbuilding.ir می باشد. تمامی این مقالات با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، پیشتر در قالب کتاب چاپ و منتشر گردیده است و بدیهی است هر گونه کپی برداری و استفاده کلی و جزئی از این مقالات در کتاب ها، سایت ها، وبلاگ ها، نشریات و غیره بدون اجازه کتبی از مدیر سایت حتی با ذکر منبع نیز ممنوع بوده و افراد خاطی قویاً تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
   استرون نيز هورموني زنانه است که به نسبت استراديول خواص ضعيف تر و ملايم تري داشته است. اين هورمون نيز از تاثير آنزيم هاي آروماتاز بر آندرواستنديون و هم از تاثير معکوس آنزيم 17b-HSD بر استراديول به دست مي آيد.
   پرورش اندام کاران به تجربه هم که شده باشد دريافته اند که با مصرف استروئيدها خطر بروز عارضه نوک سينه آنها را تهديد کرده، سطح ترشح طبيعي هورمون مردانه تستوسترون در بدن آنها به شدت کاهش يافته و در نهايت تجمع آب و چربي فراوان در بدن که منجر به پف کردن بدن خواهد شد نيز ناگزير خواهد بود.
   تمامي اين عوامل به افزايش سطح استروژن در بدن مردان ارتباط داشته است. بالا بودن سطح اين هورمون در بدن مردان همچنين فرايند چربي سوزي را مختل کرده و موجب مي شود که چربي هاي زايد انباشته شده در بدن در برابر تمرين و رژيم هاي مخصوص دوران چربي سوزي و کات سماجت بيشتري از خود نشان دهند.
   البته ناگفته نماند که فزوني گرفتن استروژن در بدن ورزشکاران دوپينگي که در برخي موارد ادعاي مردانگي شديد و چندش آور نيز مي کنند مي تواند در طولاني مدت با بروز خواص زنانگي همانند النگو به دست کردن و دنبال شوهر گشتن و غيره نيز همراه شود.
   ناگفته نماند که تاثيرات منفي استروژن در بدن به اين چند مورد ختم نمي شود. استروژن در بدن مردان و حتي در بدن زناني که از اين هورمون استفاده اي زيادي مي کنند نيز به عنوان هورموني سرطان زا شناخته مي شود. برخي از نارسايي ها و برخي از بيماري هاي کبدي که در اثر مصرف استروئيدها در بدن ورزشکاران دوپينگي ديده مي شود بيشتر از اينکه در اثر تاثير مستقيم آنابوليک ها و يا آندروژن ها بر اين عضو حساس از بدن باشد تحت تاثيرات منفي استروژن توليد شده از مصرف استروئيدها بر کبد آدمي رخ مي دهد.
   کساني که از دزهاي بالاي استروئيدها و همچنين از دزهاي بالا و يا حتي پايين تستوسترون و ديگر داروهايي که خواص آندروژني بالايي دارند استفاده مي کنند در اثر تبديل شدن هورمون هاي مصرفي خود به هورمون زنانه استروژن، عوارض جانبي گاه شديدي را تجربه مي کنند که از جمله آزار دهنده ترين و زشت ترين اين عوارض مي توان به بروز خواص زنانه در مردان اشاره کرد.
   در صورتي که خرافات و عقايد باطل و مردود در پرورش اندام ايران اجازه نفس کشيدن و عرض اندام به واقعيت هاي اثبات شده علمي بدهند و ورزشکاران ايراني نيز به تجويز ممد کول ها و جعفر بازوها مصرف آنتي استروژن در کنار مصرف دوره هاي استروئيد را تحريم نکنند، با مصرف اين قبيل داروها در کنار استروئيدها تا حدود بسيار زيادي مي توان از توليد شدن استروژن در بدن و همين طور هم از تاثير اين هورمون بر بدن مردان جلوگيري نمود.
   اما گويا ورزشکاران ايراني همه اين عوارض را به جان مي خرند تا مبادا افزايش حجم بي کيفيت و زنانه اي که در اثر تجمع چندش آور چربي در بدن و در اثر تجمع زايد آب در عضلات و در فضاي ميان بافتي حاصل مي شود دچار خدشه شود. افزايش حجمي که به جز دردسر آب کردن اين همه چربي و دردسر دفع اين همه آب زايد از بدن که گاه ناممکن نيز مي نمايد چيز ديگري را به دنبال نخواهد داشت.
   شايد چنين حجمي براي اثبات از بيخ رسواي اصل بودن دارويي که مربي به شاگرد خود قالب کرده است و براي فيگور گرفتن از روي کاپشن به منظور جلب توجه دختران و زناني که از خيابان رد شده و حتي از بدن روني کلمن هم حالشان به هم مي خورد چه برسد به بدن سرتاسر دنبه ورزشکاران و فيگوريست هاي خياباني، مناسب و ايده آل باشد اما به جرات مي توان گفت که چنين حجمي از نظر داوري به پشيزي هم نخواهد ارزيد.
   استروئيدهاي استروژن زا
   شايد يکي از معمول ترين پرسش هاي که ورزشکاران در مورد استروئيدها از خود و از ما مي پرسند اين باشد که کدام استروئيد به استروژن تبديل مي شود و کدام استروئيد به استروژن تبديل نمي شود؟
   قبل از پرداختن به پاسخ بايد ابه اين مهم اشاره اي داشته باشيم که علاوه بر استروژني که همه ورزشکاران به نوعي اسم آن را شنيده اند هورمون ديگري به نام پروژسترون نيز وجود دارد. اين هورمون نيز هورموني زنانه بوده و قابليت توليد عوارض جانبي شديدي مشابه با عوارض جانبي استروژن در بدن را داراست.
   استروئيدها و آندروژن هايي که ورزشکاران براي رسيدن به پيشرفت هاي خيره کننده ورزشي از آنها استفاده مي کنند گذشته از اينکه قابليت تبديل شدن به استروژن را دارند در برخي موارد مي توانند به هورمون زنانه پروژسترون نيز تبديل شوند و ورزشکاران نيز در برخي موارد تاثيرات منفي پروژسترون توليد شدن ناشي از مصرف اين قبيل استروئيدها در بدن را با تاثيرات منفي استروژن در بدن اشتباه مي گيرند!
   ناندرولون هورموني است که گفته مي شود خاصيت تبديل شدن به هورمون پروژسترون را داراست. اين در حالي است که اين استروئيد قابليت چنداني براي تبديل شدن به استروژن را نخواهد داشت. با وجود اينکه گفته مي شود ناندرولون به هورمون هاي **** زنانه تبديل نمي شود اما کساني نيز در اين ميان هستند که تنها با مصرف اين هورمون به عارضه نوک سينه مبتلا شده اند. اين عارضه جانبي ناندرولون را بيشتر از استروژن مي توان به پروژسترون حاصل از مصرف دزهاي افراطي آن در مردان ربط داد.
   پروژسترون حاصل از تبديل شدن اين استروئيد به هورمون هاي **** زنانه موجب تقويت قواي **** در زناني که از اين ماده استفاده مي کنند شده و در عوض قوا و ميل **** مرداني که از اين هورمون استفاده مي کنند را به شدت کاهش مي دهد.
   این مقاله متعلق به بانک مقالات پایگاه تخصصی پرورش اندام و ورزش های قدرتی به آدرس پاوربیلدینگ دات آی آر powerbuilding.ir می باشد. تمامی این مقالات با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، پیشتر در قالب کتاب چاپ و منتشر گردیده است و بدیهی است هر گونه کپی برداری و استفاده کلی و جزئی از این مقالات در کتاب ها، سایت ها، وبلاگ ها، نشریات و غیره بدون اجازه کتبی از مدیر سایت حتی با ذکر منبع نیز ممنوع بوده و افراد خاطی قویاً تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
   اغلب ورزشگاران و مربياني که با استروئيدها سر و کار دارند تنها به استروژن حاصل از مصرف استروئيد و به مهار آن توجه مي کنند و اين در حالي است که در برخي موارد پروژسترون به وجود آمده از اين استروئيدها نتيجه کار را به سمت و سويي پيش بيني نشده هدايت مي کند.
   در مورد خواص پروژستروني ناندرولون به اين مورد نيز توجه داشته باشيد که اين خواص بر خلاف آنچه که عموم تصور مي کنند بر روند ترشح طبيعي هورمون تستوسترون در بدن نيز تاثير منفي اعمال کرده و به جرات مي توان گفت که تاثير منفي ناندرولون بر ميزان ترشح تستوسترون طبيعي بدن کم از مصرف خود تستوسترون نخواهد بود و اين اثر ناندرولون را نيز مديون پروژسترون توليد شده از اين استروئيد هستيم.
   به اين مهم نيز توجه داشته باشيد که آنتي استروژن ها در اين باره و در پيشگيري از تبديل شدن استروئيدها به پروژسترون کمکي به فرد نکرده و کاري از پيش نمي برند.
   موارد ياد شده در مورد ناندرولون در مورد اکسي متولون و نيله وار نيز صدق مي کند. نيله وار دارويي است که در برخي موارد آن را نوراتاندرولون نيز ناميده اند.
   متونولون (پريموبولان)، استانازولول (وينسترول)، ماسترون، آناوار (اکساندرولون)، مسترولون (پروويرون)، استن بولون (آناتروفين)، ترنبولون و دي اچ تي استروئيدهايي هستند که قابليت چنداني براي تبديل شدن به استروژن ندارند و مصرف آنتي استروژن به همراه آنها نيز چندان ضرورتي ندارد.
   در عوض داروهايي همانند تستوسترون، متاندرواستنولون (ديانابول)، بولدنون (Equipoise) و هالوتستين که در ستون استروئيدها در مورد تک تک آنها صحبت کرده ايم داروهايي هستند که قابليت و تمايل زيادي براي تبديل شدن به هورمون زنانه استروژن را دارند و مصرف آنها بدون استفاده از آنتي استروزن ها به معني استقبال از خطر خواهد بود.
   از بين پروهورمون هاي نيز مي توان androstenedione را مي توان استروژن زا ترين دانست. Androdiol نيز ماده اي است که بيشتر از اينکه در بدن آدمي به تستوسترون تبديل شود تمايل به تبديل شدن به هورمون زنانه استراديول دارد.
   Norandrodiol نيز ترکيبي است که مستقيماً نمي تواند به هورمون زنانه استروژن تبديل شود. اين ماده که پيش هورمون ناندرولون نيز محسوب مي شود حتي پس از تبديل شدن به ناندرولون نيز تمايل چنداني به تبديل شدن به ناندرولون ندارد.
   Norandrostenedione پيش ماده اي است که تحت تاثير آنزيم آروماتاز به استروژن تبديل مي شود اما به دليل اينکه اين ماده در تبديل شدن به استروين با تستوسترون و androstenedione که خواص استروژن زاي بسيار قدرتمند داشته و منشاء عوارض جانبي زنانه بسيار شديدي در مردان هستند وارد رقابت مي شود از اين نظر حتي تبديل شدن آن به استروژن را مي توان تا حدودي مفيد ارزيابي نمود. چرا که اين پيش ماده سر آنزيم آروماتاز را به خود که در قياس با دو ترکيب ياد شده بالا چندان قابليت و چندان قدرتي در تبديل شدن به استروژن را ندارد گرم کرده و در اصل دو ماده قدرتمند ديگر را از تبديل شدن به هورمون زنانه در امان نگه مي دارد.
   داروهاي آنتي آروماتاز
   اين داروها داروهايي هستند که از تبديل شدن استروئيدها به استروژن جلوگيري مي کنند. سيتاردن را مي توان مهم ترين داروي اين گروه دانست. اين دارو علاوه بر اينکه آنزيم آروماتاز را در بدن خنثي مي کند بلکه آنزيم desmolase را نيز تا حدود بسيار زيادي مهار مي کند. وجود و کارکرد آنزيم desmolase براي توليد شدن هورمون کورتيزول ضروري است. کورتيزول هورموني است که در اثر پرداختن به تمرينات شديد و سنگين در بدن ترشح شده و عمل اصلي بروز خستگي در بدن ورزشکاران نيز معرفي شده است. اما جاي بسي خوشبختي است که دزهاي معمول و معقول اين دارو که براي مهار آنزيم آروماتاز مصرف مي شود تاثير چنداني بر مهار شدن آنزيم desmolase نداشته است.
   بر خلاف آنچه که عموم ورزشکاران تصور مي کنند از بين بردن کامل هورمون کورتيزول تحت هيچ شرايطي معقول و منطقي نخواهد بود. از بين بردن کامل اين هورمون و يا کاستن از ميزان ترشح اين هورمون در بدن در طولاني مدت مي تواند منجر به بروز دردها و مشکلات مفصلي شده و فرد را به بيماري هاي صعب العلاج گرفتار کند.
   نيمه عمر سيتادرن در حدود 8 ساعت است. دز مصرف معمول اين دارو براي مردان نيز در حدود 25 ميلي گرم در روز توصيه شده است. قرص هاي اين دارو 250 ميلي گرمي بوده و به دليل اينکه نيمه عمر اين دارو در حدود 8 ساعت است پس مي توان گفت بهترين روش براي استفاده از اين دارو مصرف نصف قرص از آن به هنگام بيدار شدن از خواب و مصرف يک چهارم آن 6 ساعت پس از مصرف اولين دز و مصرف يک چهارم باقي مانده نيز 12 ساعت پس از مصرف اولين دز در طول روز خواهد بود.
   رعايت و به کار بستن اين دستور مصرف، بالا بودن سطح سرمي اين دارو در خون را تضمين خواهد کرد. همانگونه که گفته شد اين دارو تاثير چنداني در مهار کردن هورمون کورتيزول نخواهد داشت اما با اين وجود مي توان گفت که اين دارو آنتي استروژني بسيار قدرتمند است.
   از ديگر داروهاي قدرتمندي که براي مهار کردن تبديل شدن استروئيدها به استروژن مي توان از آنها استفاده کرد مي توان آريميدکس را نام برد. اين دارو در برخي کشورها به نام Anastrozole معرف شده است.
   اين دارو تاثيري مهار کننده بر ترشح هورمون کورتيزول نيز نداشته است. اين دارو در عين حال دارويي گران قيمت نيز محسوب مي شود. مصرف روزانه 1 ميلي گرم (در حدود نصف قرص) از اين دارو به همراه دزهاي سبک استروئيدها و تستوسترون کفايت مي کند. اما در صورتي که دزهاي سنگين استروئيدها و آندروژن هاي استفاده مي کنيد بايد دز مصرف اين دارو را نيز افزايش دهيد.
   بلوکه کننده هاي گيرنده هاي حساس به استروژن
   از شناخته شده ترين داروهاي اين گروه مي توان به کلوميفن سيترات (کلومايد) و تاموکسيفن سيترات (نولوادکس) اشاره کرد. اين داروها بر روي گيرنده هاي حساس به استروژن در بدن آدمي تاثير گذاشته و آنها را بلوکه کرده و در نتيجه از تاثير استروژن در بدن به نحو محسوس و مطلوبي کم مي کنند.
   البته ناگفته نماند که اين داروها به تنهايي و بدون کمک گرفتن از برخي عناصر موجود در بدن قدرت بلوکه کردن گيرنده هاي حساس به استروژن را نخواهند داشت و همين مسئله نيز موجب شده است تا اين داروها در برخي نقاط بدن همانند سينه ها، بافت هاي چربي و هيپوتالاموس موثر بوده و در ديگر نقاط بدن همانند استخوان ها و غيره بي تاثير باشد.


   تاثير موضعي اين دسته از داروها در نهايت به نفع ورزشکاران و بدنسازاني بوده است که از اين داروها براي کم کردن از عوارض جانبي و تبعات منفي استروژن استفاده مي کنند. تاثير استروژن بر استخوان ها موجب افزايش احتباس کلسيم در اين بافت هاي شده و بر استحکام آنها به نحو محسوسي مي افزايد و بلوکه شدن گيرنده هاي موجود در سينه ها و هيپوتالاموس نيز فرد را از بروز عارضه نوک سينه در امان نگه داشته و بلوکه شده اين گيرنده در بافت هاي چربي نيز از احتباس آب و از تجمع چربي زايد در اين بافت هاي به نحو مطلوبي پيشگيري مي کند.
   تا اينجا به اين نکته رسيديم که تاثير دوگانه اين دسته از داروها در بدن مردان به نفع آنها تمام مي شود اما از اين واقعيت نيز نمي توان گذشت به دليل اينکه اين دسته از داروها اصولا از تبديل شدن استروئيدها به استروژن جلوگيري نکرده و تنها از تاثير استروژن بر اندام ها و بافت هاي خاصي از بدن کم مي کند بروز برخي خواص و ويژگي هاي ناشي از بالا رفتن سطح هورمون استروژن در بدن مردان حتي با مصرف اين قبيل داروها در کنار استروئيدها نيز ديده شده است و اين دسته از داروها در پيشگيري از بروز چنين حالت هايي عملا کاري از پيش نبرده اند.
   گفته مي شود که بروز اين قبيل خواص در بدن مردان به دنبال تاثير گذاشتن استروژن حاصل شده از مصرف استروئيدها بر قسمت هايي از مغز به وقوع مي پيوندد. لازم به ذکر است که در اين مورد تحقيقات چنداني انجام نگرفته است.
   سيکلوفنيل نيز اثراتي شبيه به دو داروي ياد شده دارد. در بين اين سه دارو، داروي کلوميفن بنا به دلايلي که هنوز بر محققين معلوم نيست در افزايش ميزان ترشح LH قوي تر و قدرتمند تر از دو داوري ديگر بوده است.
   Raloxifene نيز دارويي است که در برخي کشورها به Evista نيز شهرت پيدا کرده است. اين دارو دارويي نسبتا جديد است که در اين گروه عرضه شده است. اين دارو نيز براي مصرف در زنان توليد مي شود. تاموکسي فن و کلوميفن داروهايي هستند که بيشتر بر روي نسوج و بافت هاي چربي و عضلاني تاثير مي گذراند و اين در حالي است که تاثير اين داروي جديد بيشتر بر روي بافت زهدان زنان بوده است. به همين دليل نيز گفته مي شود که دو داروي ياد شده احتمال و امکان بروز سرطان رحم در زنان را افزايش مي دهد و اين در حالي است که داروي جديدي که در اين قسمت از مقاله به تشريح آن پرداختيم از بروز اين سرطان در زنان حتي پيشگيري نيز کرده است.
   در مورد اين داروي جديد اشاره به اين نکته را نيز ضروري مي دانم که از موثر بودن و يا نبودن اين دارو بر افزايش ترشح طبيعي تستوسترون در بدن مردان اطلاع چنداني منتشر نشده است.
   معمولا مصرف استروئيدها و آندروژن هاي قدرتمند تاثير منفي شديدي بر روند ترشح طبيعي تستوسترون در بدن بر جاي مي گذارد. استفاده از داروهاي ياد شده در اين قسمت از مقاله براي بازگرداندن سطح ترشح تستوسترون به حالت طبيعي کفايت نمي کند و براي انجام اين کار بايد از داروهاي قدرتمند تر استفاده کرد اما براي مهار اثر استروژن در بدن مي توان از دزهاي 50 ميلي گرم در روز از داروي کلوميفن و يا در برخي موارد که استروژن موجود در بدن بيشتر باشد از دزهاي 100 ميلي گرم در روز اين دارو استفاده کرد.
   ناگفته پيداست زماني که شما از استروئيدها استفاده مي کنيد تبديل شدن استروئيدها به استروژن موحب بالا رفتن سطح اين هورمون در بدن شده و زماني هم که از داروهاي تشديد کننده ترشح طبيعي تستوسترون در بدن بهره مي گيريد افزايش سطح ترشح طبيعي تستوسترون در بدن و تبديل شدن سهمي از آن به هورمون زنانه استروژن موجب بالا رفتن ميزان استروژن در بدن مردان ورزشکار مي شود. در هر دو حالت استفاده از آنتي استروژن براي پيشگيري از تبعات منفي افزايش سطح استروژن در بدن مردان ضروري خواهد بود.
   کلوميفن سيترات نيمه عمري طولاني دارد. بنابراين زماني که شما 50 ميلي گرم در روز از اين دارو را ميل مي کنيد با توجه به ميزان دارويي که از روزهاي قبل مصرف کرده ايد و هنوز در خون شما فعال است مي توان ادعا کرد که در خون شما در حدود 250 ميلي گرم از اين دارو موجود خواهد بود.

   ناگفته نماند که براي رساندن سطح سرمي اين دارو به مقدار درماني و موثر آن شخص بايد روز اول مصرف را با 6 دز 50 ميلي گرمي شروع کرده و در روزهاي آتي نيز دزهاي معمول و عادي 50 ميلي گرم در روز را ادامه دهد.
   تعداد کمي از افرادي که از اين دارو استفاده مي کنند از تاري ديد و از مشکلات بينايي شکايت مي کنند. اين قبيل عوارض جانبي مقطي بوده و با قطع مصرف دارو از بين مي رود. اين قبيل افراد بايد به اين مهم توجه داشته باشند که به اين دارو حساسيت دارند و حتي پس از بين رفتن اين عوارض نيز ديگر نبايد از اين دارو استفاده کنند.
   به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که مصرف اين دارو بدون نسخه پزشک و بدون استفاده از نظر و مشورت پزشک ممنوع است. البته اين گفته براي اروپاييان و شهروندان کشورهاي متمدن غربي قابل قبول است و در ايران حتي بدون مشورت با دکتر جکول و ممد کول و جعفر بازو نيز از اين دارو در سطح گسترده اي استفاده مي شود.
   گفته مي شود که مصرف داروي کلوميفن را حتي تا چهار هفته پس از اتمام دوره استروئيدهاي تزريقي و تا دو هفته پس از قطع مصرف استروئيدهاي خوراکي نيز ادامه داد. اين عمل براي تحريک دوباره بدن براي ترشح تستوسترون طبيعي موثر واقع شده و براي پيشگيري از بروز تاثيرات منفي استروژن در بدن مردان نيز مفيد خواهد بود.
   نتيجه
   از ريزش موي سر و از بروز جوش هاي وحشتناک پوستي که بگذريم عارضه نوک سينه و افت محسوس ميزان ترشح طبيعي تستوسترون در بدن مردان را مي توان از شايع ترين و از خطرناک ترين عوارض جانبي سوء مصرف استروئيدها و آندروژن ها دانست.
   استفاده از آنتي استروژن ها در هر دو مورد مي تواند به داد ورزشکاران دوپينگي برسد. در صورتي که از داروهايي که قدرت و قابليت بالايي براي تبديل شدن به استروژن دارند استفاده مي کنيد منطقي تر اين خواهد بود که از آنتي استروژن هاي آنتي آروماتاز استفاده کنيد و در صورتي هم که از ديگر استروئيدهايي که قابليت چنداني براي تبديل شدن به استروژن ندارند استفاده مي کنيد مي توانيد از دسته دوم آنتي استرژون ها که همانا آنتي استروژن هاي بلوکه کننده گيرنده هاي حساس به هورمون هاي زنانه بوده و تنها بر روي بافت هاي هيپوتالاموس، سينه ها و بافت هاي چربي موثرند بهره بگيريد.
   گام بعدي شما براي از بين بردن عوارض جانبي و تبعات منفي مصرف طولاني مدت استروئيد و براي حفظ حجم حاصل شده در دوره ها بايد بازگرداندن سطح ترشح تستوسترون طبيعي به حالت نرمال در بدن باشد که در مورد اين عمل تخصصي نيز در اين نشريه مباحثي را ارائه خواهيم داد.
   يادآوري: ما در اين نشريه قصد تاييد و يا حتي قصد محکوم کردن مصرف استروئيدها در ورزش را نداشته و فقط و فقط به اطلاع رساني صحيح و بي غرض در مورد مسائل حساس پرورش اندام و ورزش هاي قدرتي مي پردازيم!
   صحيح به اين دليل که نتايج تحقيقات انجام شده توسط دانشمندان را براي شما بازگو مي کنيم و از روي معده افاضات ادب نمي کنيم و بي غرض از اين بابت که اصولا متاعي براي فروختن نداريم که تبليغ غير مستقيم براي آن کرده باشيم!

   صادق سلامی


   هرگونه استفاده محتوايي و هرگونه کپي برداري جزئي و کلي از مطالب اين سايت در نشريات، وبلاگ ها و سايت ها و غيره ممنوع است.