عضویت در کانال تلگرام ما

  درباره ی ما را بخوانید،  اساس کار در سایت را بدانید، توجه داشته باشید به استناد قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین و هنرمندان  برداشت مطلب از این سایت صرفا منوط به اجازه ی کتبی مدیر آن است. با متخلفین پیگرد قانونی می شود. در صورتی که شکایتی از سایت دارید اطلاع دهید تا رسیدگی کنیم.

 

برای مشاوره با مدیریت سایت از طریق تلگرام به این شماره پیام بدهید.

http://www.sadeghsalamy.com/flash/salamy.jpg

به همکاری کسی که در زمینه ی وردپرس تخصص دارد نیاز داریم. فقط و فقط در صورتی که اینکاره هستید تماس بگیرید. (از طریق تلگرام به خط فوق پیام دهید.)

نمايش نتايج 1 تا 5 از 5

تاپيک: روش گرم کردن بدن قبل از مسابقه فوتبال

 1. #1

  پيش فرض روش گرم کردن بدن قبل از مسابقه فوتبال

  مرحله گرم کردن و سرد کردن بدن يکي از اجزاء مهم تمرينات و مسابقات ورزشي ميباشد. ورزشکاران بايد آگاه باشند که از گرم کردن بدن نتيجه بهتري براي توانايي بدن ميگيرند و بويژه جلوگيري از مصدوميت بدن ميکند.
  تمرينات گرم کردن عمومي عملياتي هستند که بدن انسان را جدا از ورزش گرم و فعال ميکند. اين تمرينات براي گرم کردن ماهيچه و عضلات کلي بدن موثر هستند که از جمله مانند دويدن ، بازيهاي سبک يا کش دادن بدن ميباشد .
  تمرينات مخصوص گرم کردن بدن براي ورزش فوتبال شامل تمرينات تکنيکي مثل توپ يک و دو کردن ، پرتاب توپ يا ضرب زدن و…و…و… مي باشد .
  در اين بخش ما به تمرينات گرم کردن بدن قبل از بازي فوتبال مي پردازيم تيم بازي 30 دقيقه قبل از بازي وارد زمين مي شود .
  مرحله اول بازيکنان توسط مربي به مدت 10 دقيقه آزاد گزاشته مي شوند تا بازيکن با توجه به نياز بدن خود ، خود را آماده سازد که معمولا با دويدن آرام و بعد دويدن با نرمش ، نرمش در جا و کشش همراه مي باشد
  مرحله دوم Abcd زمين را درست مي کنيم .دوتيم 5 نفره تقسيم مي کنيم . ضربه براي بازيکنان آزاد است زمان 7 دقيقه مي باشد. نکته مهم اينکه بايد به بازيکنان تذکر داده شود که از تکگل و يا حرکتي که باعث صدمه ديدن شود خودداري کنند . اين يک تمرين ايده ال قبل از شروع بازي مي باشد که بازيکنان را در شرايط بازي قرار مي دهد.
  مرحله سوم حرکات سرعتي : بازيکنان 2 به 2 تقسيم ميشوند و کمک مربي در فاصله 10 متري مي ايستد . معمولا 8 بار هر بازيکن بسمت مربي با سرعت مي دود . دو تا سرعتي اول 70% سرعت بايد انجام شود تا بدن آماده سرعت صد در صد شود . سپس 6 بار يا صد در صد سرعت بايد انجام شود. در هر دفعه که سرعت زده ميشود بايد دو بازيکن هماهنگ در جا يک حرکت در جا را نيز انجام دهند ، مثلا زانو بلند در جا ، پا …. ، سر زدن و هد استارت زدن ، و.. و.. و.. در برگشت بازيکنان بايد آرام آرام بر گردند بدون راه رفتن و يا ايستادن .
  در پايان حرکت سرعتي تنفس گرفتن و کشش کردن لازم مي بازد مرحله چهارم محل شوت به سمت دروازه مي باشد که بعد از يک دو کردن بايد به دروازه زده شود و همچنين بازيکنان بنا به نياز خود مي تواند کار ديگري را با توپ انجام دهند مثلا مدافع از کمک مربي بخواهد برايش پرتاپ توپ کند تا با سر و يا پا بر گردرداند تا در شرايط بازي قرار بگيرد. و يا حرکت کششي و يا پا به توپ شدن و يا سرعتي کوتاه و مواردي که هر بازيکن بنا به نياز خود احساس ميکند .
  نکته قابل توجه ديگر حضورسر مربي در زمين که ميتواند بازيکنان را زير نظر داشته باشد و يا اگر بازيکني در هنگام گرم کردن مشکل و يا مصدوميت کند بتواند سريع تسميم بگيرد براي جانشيني و همچنين با صحبت کردن بازيکنان را روحيه دهد و همچنين بتواند نفرات تيم مقابل را نيز کنترل کند
  تمرين هندبالي
  دو تيم را به دو گروه مساوي تقسيم مي کنيم ـ بازي در منطقه 18 قدم صورت مي گيرد ـ دو تيم بايد بوسيله دست به همديگر پاس دهند ـ اگر بازيکني توپ را بيش از حد معطل کند توپ به تيم مقابل داده مي شود ـ نوع ديگر اين تمرين بدين شکل انجام مي شود ـ پاس اول بايد بوسيله دست پرتاب شود و ضربه بعدي بوسيله ضربه سر به يار پرتاب شونده و يار ديگر خودي بازگردانده شود
  شکل ديگر بدين صورت انجام مي شود که ضربه بايد ابتدا يک بار به زمين بر خورد کند و بازيکن بعدي در هوا آن را دريافت کند براي موفقيت و پيروزي در ورزش و مسابقات نه تنها بدن انسان ، بلکه روح انسان ( از لحاض فکر ، احساسات ، انگيزه ) هم بايد آماده باشد.

  شخص بايد فشار روحي و عصبانيت خود را زير کنترل داشته باشد و هدف نهايي او پيروزي باشد و همچنين پذيرش شکست را هم داشته باشد تا روح و روان خود از آسيب حفظ کند هر ورزش کاري ميتواند بدون يک “مربي روانشناس” براي خود روشهاي مختلفي اتخاذ کند مثل روحيه دادن و گرفتن از تيم خود و يا دعا کردن که ميتواند باعث آرامش روحيه شود و در اين بخش هم حتي شناخت هاي جديد علمي پي برده است که استفاده کردن از اين روشهاي شخصي براي اصلاح کردن و کاملتر شدن يک ورزشکار موثر ميباشد هدف ما بالا بردن پايه سازي ، استقرار مجدد بنيادهاي روحي يک ورزشکار و قدرت وي (بهينه سازي وضع حرکات و قدرت ورزشکار در مقابل وجود استرس در مسابقات ورزشي) پتانسيال قدرت روحي توانايي درک کردن موقعيت در زمان بازي ، داراي تمرکز ، هوشياري ، داراي رفتار مشکل گشايي ، توانايي انتخاب ، بر طرف کردن استرس و به دست آوردن بهبودي روش ها تمرينات روحي ، روشهاي آرامش و استراحت اعصاب ، تمرين ايجاد انگيزه ، تمرين سست کردن عضلات ، تلقين اعتماد بنفس ، تمرين درک کردن موقعيت
  ويرايش توسط special_flower50 : 11-03-08 در ساعت 19:57
  خدایا ایران مرا دریاب

 2. #2

  تمرینات بدنسازی فوتبال در تیمهای بزرگ جهان

  تمرینات بدنسازی فوتبال در تیمهای بزرگ جهان

  تمرینات تپه‌ای


  منبع: وب‌سایت بارسلونا، نیوكاسل، منچستریونایتد، رئال مادرید و بایرن مونیخدر فوتبال حرفه‌ای امروز، تعصب، تلاش و خستگی‌ناپذیری همچنان با وجود پیشرفت علمی، حرف نخست را می‌زنند.

  با مراجعه به پایگاه اینترنتی 5 باشگاه بزرگ و معتبر جهان مشخص شد كه در فصل نقل و انتقالات و پس از اتمام قانونی تعطیلات بازیكنان باشگاه‌های معتبر، به‌شرح ذیل تمرینات تپه‌ای را در رأس كار خود قرار می‌دهند:

  ** رئال مادرید:

  *هفته نخست 15 دقیقه تپه روساله را؛ بسیار سبك

  *هفته دوم 18 دقیقه تپه روساله را؛ سبك

  *هفته سوم 20 دقیقه تپه روساله را؛ معمولی

  *هفته چهارم 30 دقیقه تپه روساله را؛ با وزنه

  در مجموع 26% تمرینات پیش فصل رئال مادرید را تمرینات تپه‌ای تشكیل می‌دهند.

  شیب تپه روساله را زیاد نیست و تا هفته سوم هیچ فشاری به بازیكنان وارد نمی‌شود.

  ** نیوكاسل:

  *هفته نخست: 10 دقیقه تپه هلث پارك؛ بسیار سبك

  *هفته دوم: 10 دقیقه تپه هلث پارك؛ سبك

  *هفته سوم: 18 دقیقه تپه هلث پارك؛ معمولی

  *هفته چهارم: 20 دقیقه تپه هلث پارك؛ با وزنه

  در مجموع 18% تمرینات پیش فصل نیوكال به دستور مشخص بابی رابسون را تمرینات تپه‌ای تشكیل می‌دهند.

  هلث پارك مخصوص تمرینات تیم‌های كریكت، دوومیدانی، بسكتبال و فوتبال است و اشخاص غیرحرفه‌ای حق حضور در آن منطقه را ندارند.

  ** منچستر یونایتد:

  *هفته نخست: 20 دقیقه تپه دویل تاون؛ بسیار سبك

  *هفته دوم: 20 دقیقه تپه دویل تاون؛ سبك

  *هفته سوم: 25 دقیقه تپه دویل تاون؛ معمولی

  *هفته چهارم: 30 دقیقه تپه دویل تاون؛ با وزنه

  در مجموع 34% تمرینات پیش فصل منچستر یونایتد را تمرینات تپه‌ای تشكیل می‌دهند.

  ناحیه دویل تاون یك مكان عمومی است، اما از دید سر آلكس فرگوسن برای آمادگی جسمانی بازیكنانش بسیار عالی و ایده‌آل است.

  ** بارسلونا:

  *هفته نخست 10 دقیقه تپه روخا؛ بسیار سبك

  *هفته دوم: 15 دقیقه تپه روخا؛ سبك

  *هفته سوم: 15 دقیقه تپه روخا؛ معمولی

  *هفته چهارم: 20 دقیقه تپه روخا؛ با وزنه سنگین

  در مجموع، 23% تمرینات پیش فصل بارسلونای اسپانیا را تمرینات تپه‌ای تشكیل می‌دهند.

  از دید فرانك ریكارد، تمرینات تپه‌ای اساس بدن ‌سازی مردان بارسلوناست و هر بازیكنی كه در هفته دوم از تمرینات تپه ‌ای شانه خالی كند با جریمه سنگین مالی مواجه خواهد شد.

  وب سایت بارسلونا حتی تیتر یك خود را به تمرینات تپه‌ای و گزارش لحظه ‌به ‌لحظه آن اختصاص می‌دهد.

  ** بایرن مونیخ:

  *هفته نخست: 5 دقیقه تپه‌های مرتفع بن؛ بسیار سبك(همراه با نرمش سنگین و سرعتی)

  *هفته دوم: 10 دقیقه تپه‌های مرتفع بن؛ سبك

  *هفته سوم: 15 دقیقه تپه‌های مرتفع بن؛ معمولی

  *هفته چهارم: 15 دقیقه تپه‌های مرتفع بن؛ با وزنه

  بایرن مونیخی‌ها چندان به تمرینات تپه‌ای بها نمی‌دهند و در مجموع 14% از تمرینات پیش فصل آنها به این امر اختصاص داده می‌شود، اما ضروری و لازم‌الاجراست.

  سوال مهم این است كه چرا كارشناسان تمرینات تپه‌ای را در پیش برد تیم به‌ سوی موفقیت بسیار حیاتی می‌دانند!؟

  دیك ادووكات مربی نسبتا موفق هلند كه در نوع خود صاحب كتاب، سبك و مدرك معتبر فیفاست ادعا می‌كند، تمام مربیگری و هویت فوتبال حرفه‌ای‌اش در تمرینات تپه‌ای خلاصه می‌گردد.

  او اعتقاد دارد آمادگی جسمانی مردانش مدیون تمرینات فشرده و منظم او در تپه‌هاست نه در زمین فوتبال.

  ادووكات می‌گوید: این كار به علم روز دنیا نیاز شدید دارد و اگر حساب نشده باشد اثر كاملاً منفی خواهد داشت.

  از طرفی تمرینات تپه‌ای از دید كارشناسان فوتبال تركیه‌ 36% در پیشبرد فوتبال این كشور تاثیر داشته‌اند.

  چرا كه اساسا هر رویه‌ای كه باعث تقویت آمادگی جسمانی بازیكنان یك تیم می‌شود، سراسر سود و منفعت است.

  به‌خصوص اگر برای آن كار نیازی به صرف هزینه زیاد نبوده و طبیعت 100% در آن دخیل باشد.

  چرا كه جدا از طولانی‌ترین تونل استخوانی در ران پای انسان قوی‌ترین و پرمسئولیت‌ترین ماهیچه‌های بدن در ناحیه پا به‌خصوص ناحیه ران پا هستند.

  از طرفی ساق پای فوتبالیست در حكم مغز متفكر یك شطرنج‌باز است و جدا از استعدادی كه احتمالاً در سلول‌های ماهیچه یك فرد نهفته است، نیاز شدیدی به انرژی وجود دارد.

  اگر فرد بیمار باشد پیرووات حاصل از گلوكوز در سیتوپلاسم بدون اكسیژن باقی می‌ماند و وارد میتوكندری، كارخانه تولید انرژی‌ بدن، نمی‌شود كه اولین تأثیر این امر، تولید الكل و اسید لاكتیك است.

  الكل به مرور زمان سبب فراموشی فرد شده و اسید لاكتیك به‌طور آنی باعث خستگی ماهیچه‌ای می‌گردد.

  نخستین هدفی كه در تمرینات تپه‌ای با رعایت استانداردها دنبال می‌شود، عادت دادن ماهیچه‌های بدن به مصرف پیرووات و تولید انرژی است كه باید تحت شرایط سخت نیز تا آنجا كه توان بدن فرد اجازه می‌دهد، صورت بگیرد.

  تند دویدن هرگز نمی‌تواند استقامت ماهیچه‌های پای انسان را تضمین كند مگر این كه در مدت زمان بسیار طولانی صورت بگیرد كه عملا شدنی نیست و غیرقابل قبول است.

  اما تنها 5 دقیقه دویدن آرام در شیب یك تپه در هوای آزاد و پاك، البته پس از گرم شدن بدن، یعنی به كار افتادن كارخانه تولید انرژی سلول‌ها، می‌تواند به اندازه 3 ساعت تمرین با توپ، مثمرثمر باشد.

  تمرین با توپ و بدون توپ از دید ماهیچه بدن چندان اهمیت ندارد، اما تفاوت مهم این دو تمرین، به كار افتادن مغز است.

  چرا كه وجود توپ در تمرینات خودبه‌خود در بدن اضطراب كاذب ایجاد كرده و مغز مجبور به صرف انرژی بیشتری می‌شود.

  اما این انرژی آنقدرها زیاد نیست كه به بهای آن تمرینات بدن توپ را رها كرده و به‌خصوص تمرینات تپه‌ای را نفی كنیم.

  اصل تمرینات تپه‌ای بر پایه هماهنگی گروهی استوار است به‌ طوری‌ كه رهبر گروه باید پای خود را در بهترین مكان فرود آورد تا نفر پشتی درست در همان جا قدم بردارد.

  سطح مسیری كه بازیكنان در آن می‌روند باید پستی و بلندی نسبتا زیادی داشته باشد تا آنها مجبور شوند گاهی پرش داشته و به بدن فشار ناگهانی بیاورند و مجبور بشوند آنی تصمیم بگیرند.

  این تصمیم ‌گیری‌ های آنی آنها را كمك می‌كند تا در زمین فوتبال نیز، بهترین تصمیم را در شرایط سخت اتخاذ كنند.

  تمام بدن یك بازیكن در لحظاتی كه پستی‌ها و بلندی‌های یك تپه را پشت سر می‌گذارد درگیر است و در حالت سوزاندن گلوكوز فنی شده به انرژی و گرما می‌باشد.

  متابولیسم بدن نیاز شدیدی به شوك‌های روزانه دارد تا بتوان بعضا دست به پس‌انداز انرژی بزند.

  به‌خصوص مهاجمین یك تیم كه معمولا تحرك بیشتری دارند و باید از قدرت تصمیم‌ گیری بالایی برخوردار باشند نیاز شدیدی به تحمل این فشارها دارند.

  نكته مهم در تمرینات تپه‌ای توجه خاص به استخوان هاست. چرا كه زانوهای بازیكنان در این تمرینات بسیار آسیب‌پذیر نشان می‌دهند.

  بازیكنان باید قبل از انجام تمرینات تپه‌ای به‌طور كامل آموزش ببینند و بدانند كه در هنگام فرودآمدن پا به روی زمین نباید با تمام قدرت ضربه بزنند بلكه فرم دویدن اصل نخست تمرینات تپه‌ای است.

  بازیكنان در تمرینات تپه‌ای بیشتر می‌پرند و پاهای خود را خیلی كم با زمین متصل نگه می‌دارند.

  انجام تمرینات كششی قبل و بعد از تمرینات تپه‌ای بسیار مهم و ضروریست و در غیر این صورت احتمال می‌رود در هر لحظه و به‌طور ناگهانی، شخص با گرفتگی شدید عضله مواجه شود.

  تمرینات تپه‌ای مشكلی برای دستگاه عصبی ایجاد نمی‌كنند.

  فیبرهای ماهیچه‌ای كارگر در مقیاس وسیع برای 90 دقیقه دوندگی بی‌امان به این تمرینات نیاز مبرم دارند.

  كسی كه در كمترین فاصله، به اشتباه بیشترین نیرو را به كار می‌بندد هرگز نمی‌تواند 90 دقیقه بدود و مثمرثمر نیز باشد.

  در تمرینات تپه‌ای یك بازیكن باید بتواند، 50 متر را در 8 قدم تا 10 قدم بپیماید بدون این كه به كف پایش فشار خاصی وارد شود یا نفس‌نفس بزند.

  تبیان
  آرنولد مي گويد :
  فرانک زين در واقع صاحب فيگور وکيوم مي باشد او عضلات سراتوس و عضلات دو سر بازو را به بهترين شکل ممکن نشان مي دهد ، او حداکثر قرينه گي بدن را نشان مي داد.


 3. #3

  علم تمرین و بدنسازی برای رشته های توپی

  علم تمرین و بدنسازی برای رشته های توپی  مربی و ورزشکاری که به علم تمرین اشراف نداشته باشد مانند خلبانی است که هواپیمایش رادار نداشته و نمی‌تواند مسیر و هدف خود را پیدا نماید و در آسمان سرگردان می‌ماند یا مقصد خود را گم می‌کند.

  دنیای حرفه‌ای ورزش روز به روز در حال تحولات علمی است که لازمه قرار گرفتن در سطوح بالای قاره‌ای و جهانی، کسب دانش روز است. با توجه به در پیش بودن بازی‌های آسیائی دوحه قطر. از این مبحث ما شما را به غنای علوم تمرینی که در تیم‌های بزرگ دنیا را اعمال می‌شود به زبان ساده و کاربردی آشنا می‌کنیم. امید که مقبول افتد.

  اصل کاهش پلکانی تمرین برای رسیدن به اوج آمادگی TAPERING ورزشکاران مجبور هستند یک دوره تمرین سنگین را در شروع فصل آمادگی و بدنسازی سپری نمایند و حداکثر فشار جسمانی و بدنی را تحمل کنند ولی این دوره مرز و حدودی دارد و پی ازآن ورزشکاران دچار خستگی و فرسایش عضلانی اسکلتی، عصبی و هورمونی می‌شوند و به‌اصطلاح، ظرفیت آنها تکمیل می‌شود و عملکرد بدنی و فنی آنها کاهش می‌یابد.

  به این خاطر لازم است پس از این دوره سخت، به‌تدریج سطح تمرین را تا پیش از شروع از مسابقات قهرمان کاهش داد و آنان را برای مسابقات از نظر جسمانی و ذهنی شاداب و آماده نگه داریم.

  این فرآیند را رسیدن به اوج آمادگی یا TAPERING می‌نامند. این دوره پیش از ۲ تا ۳ هفته قبل از مسابقات خاتمه می‌یابد و بعد از این فرآیند ضروری است که بدن از نظر ذخایر انرژی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و تمرکز روانی و عصبی بازسازی نماید.

  بهترین برتری و مزیت TAPERING نگهداری و حفظ حجم و قدرت عضلات برای استفاده حداکثر در اجراء مهارت‌های تخصصی رشته ورزشی می‌باشد. حداکثر اکسیژن مصرفی و نگهداری بدن در این شیوه باید به‌گونه‌ای باشد که ضخامت عضلات و ظرفیت ذخایر انرژی و حداکثر اکسیژن مصرفی دچار افت نشود و در نتیجه منجر به کاهش توان و عملکرد بالای ورزشی نگردد.

  آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که مثلاً اگر دوره فشار بدنسازی ۱۰۰ درصد باشد لازم است در ۲ تا ۳ هفته قبل از مسابقات از نظر شدت و حجم به حدود ۴۰ درصد برسد تا عملکرد ورزشکار در هنگام مسابقات در اوج باشد.

  کاهش پلکانی تمرین شدید برای بالا بردن توانائی عملکرد ورزشکاران قبل از مسابقه جنبه حیاتی دارد. مربیان و ورزشکاران تصور می‌کنند کاهش تدریجی تمرینات باعث کاهش آمادگی جسمانی به‌دست آمده می‌گردد. که این امر برداشتی اشتباه از علم تمرین است.

  قدرت عضلانی و نشاط بدنی پس از دوره کاهش پلکانی تمرین به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، یا به‌اصطلاح بدن آماده انفجار می‌گردد.نتیجه اینکه تمرین بدنسازی در دوره مسابقه هم وجود دارد ولی زمان، شکل، ماهیت و شدت آن با دوره آمادگی تفاوت دارد.

  رنگارنگ
  آرنولد مي گويد :
  فرانک زين در واقع صاحب فيگور وکيوم مي باشد او عضلات سراتوس و عضلات دو سر بازو را به بهترين شکل ممکن نشان مي دهد ، او حداکثر قرينه گي بدن را نشان مي داد.


 4. #4

  تاثیر تمرینات پلی متریک

  تاثیر تمرینات پلی متریک  ● تأثیر تمرینات پلایومتریک بر مهارتهای فوتبالیستها

  هر تمرین عضلانی که همراه با پرش باشد و هنگام اجراء آن رفلکس کشش عضله مورد استفاده قرار گیرد تمرین پلایومتریک خوانده میشود.

  بررسی پیشرفت و بهبود رکوردها، مهارتها، تکنیک ها و تاکتیک های ورزشی در چند دهه گذشته نشانه گسترش و بسط زیربنای علمی و دانش محققین و مربیان ورزش بوده است. یافته های علمی در این زمینه در تنظیم و اجراء برنامههای تمرینی قهرمانان ورزشی نقش مهمی برعهده داشته است.

  تمرینات ورزشی اصولاً موجب افزایش توانائی حرکتی انسان میشود، اما اگر بخواهیم این توانائی به مرز ایده آل برسد و نیز مستمر باشد، چه باید کرد؟ در این ارتباط اهمیت علم تمرین و تمرینات اصولی که متناسب با نیازهای حرکتی و فیزیولوژیکی ورزش مورد نظر است، یک اصل مهم است.
  امروزه در سایه تحقیقات و پیشرفت علم و ارتباطات علمی، کیفیت مهارتهای ورزشی نیز رو به افزایش است، و سطح رقابتهای ورزشی به هم نزدیک شده است در این میان تیمهائی میتوانند نتیجه بهتر از آن خود کنند که به عوامل ظریفتر و مهمتر بیشتر توجه نمایند. یکی از عوامل مهم برای پیشرفت کمی و کیفی هر ورزشکاری به کارگیری شیوه های تمرینی مرتبط با رشته ورزشی و برپایه اصول علمی است.

  در رشته فوتبال همچون سایر رشته های ورزشی در کنار تکنیک، تاکتیک و آمادگی روانی، آمادگی جسمانی از اهمیت به سزائی برخوردار است. توان، سرعت و چابکی عامل بسیار مهم از آمادگی جسمانی است، که در اجراء مهارتهای فوتبال دارای اهمیت بسیار است.

  مطالعات گوناگون در مورد روشهای مختلف تمرین نشان میدهد که کارائی سیستم عضلانی و عوامل عصبی ـ عضلانی در اثر تمرینات بدنی، قابل پیشرفت و توسعه میباشند.

  مطالعات و تحقیقات انجام شده نشانگر آن است که تمرینات بدنی سبب بهبود کیفی مهارت در ورزشهای مختلف از جمله ورزش فوتبال میگردد لذا برای داشتن یک تیم آماده نمیتوان عناصر و عوامل آمادگی جسمانی یعنی قدرت، سرعت، چابکی، انعطافپذیری، استقامت و… را نادیده گرفت.
  هر تمرین عضلانی که همراه با پرش باشد و هنگام اجراء آن رفلکس کشش عضله مورد استفاده قرار گیرد تمرین پلایومتریک خوانده میشود. به بیان دیگر این تمرینات شامل یکسری فعالیت عضلانی همراه با کارهای پرشی است، که در آن بازخورد کششی یک عضله مورد استفاده قرار میگیرد. این رفلکسها زمانی رخ میدهد، که عضلات بلافاصله بعد از کشیده شدن، منقبض شوند.

  پلایومتریک در متون علوم ورزشی واژهای است تقریباً جدید که به شیوه خاصی از تمرینات ورزشی که حرکات انفجاری در آن نقش دارند اطلاق میگردد. این حرکات برای ایجاد تنشهای اولیه در عضله به منظور اجراء حرکت اصلی لازم است به عبارت دیگر کلید اصلی و عنصر پراهمیت و عامل سرعت، حرکات انفجاری است. تمرینات پلایومتریک روشی است که مطلوبترین رابطه سرعت و قدرت را به وجود میآورد و در نهایت خود را به صورت توان انفجاری نشان میدهد.

  استفاده از این روش تمرینی در برخی از رشته های دو و میدانی سبب گردید که قهرمانان سایر رشته های ورزشی نیز به استفاده از تمرینات پلایومتریک در برنامه های تمرینی خود روی آوردند. به همین دلیل افق جدیدی در روش تمرینی اکثر فعالیتهای ورزشی که به نحوی نیازمند قدرت انفجاری میباشند، باز شده و با گذشت زمان تمرینات پلایومتریک جایگاه خاص خود را در رشته ورزشی فوتبال پیدا کرده است. این تا جائی است که امروزه تمرینات پلایومتریک به عنوان یک شیوه تمرینی مفید و کارآمد میتواند به طور چشمگیری موفقیت قهرمانانی را که قدرت انفجاری در عملکردهای ورزشی آنان نقش اساسی دارد تضمین کند.

  هدف این پژوهش استفاده از تمرینات پلایومتریک جهت آماده سازی بازیکنان فوتبال و بالابردن قدرت و توان انفجاری اندام تحتانی( پاها)میباشد. در این تحقیق سعی میشود، اثر تمرینات منتخب پلایومتریک،(که با ویژگیهای بدنی و فیزیولوژیکی پسران ورزشکار و رشته ورزشی آنان هماهنگ است) را بر توان، سرعت و چابکی بازیکنان تیمهای فوتبال باشگاههای تهران اندازه گیری و تجزیه و تحلیل نماید. به عبارت دیگر در این تحقیق حداکثر کاری که یک بازیکن فوتبال در طول یک دوره زمانی کوتاه مدت(۶ هفته )میتواند انجام دهد را مورد مطالعه قرار دهد، و پیشرفت در پرشهای پی در پی و جابه جائیهای ناگهانی را با این روش تمرینی به مرحله ظهور رساند.
  نتیجه این تحقیق میتواند به مربیان و ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی خصوصاً ورزشکاران فوتبال، کمک کند تا با استفاده از آن در جهت بهبود سطح کمی و کیفی رشته ورزشی خود، گام مثبتی بردارند.

  تمرینات مختلف از جمله تمرینات پلایومتریک که در جهت افزایش توان به کار میرود نقشی مؤثر در بهبود هماهنگی و عملکرد سیستم عصبی و عضلانی دارد در همین ارتباط اختلاف نظرهائی نیز در مورد انواع انقباض با انواع تمرینات بدنی و تأثیر آن بر میزان و افزایش قدرت و توان وجود دارد همین امر باعث شده است که از شیوه های متفاوتی از تمرینات بدنی استفاده شود. به لحاظ اهمیت تمرینات پلایومتریک در بهبود عملکرد ورزشی در این تحقیق تأثیر یک برنامه تمرینی منتخب پلایومتریک بر توان، سرعت و چابکی و سرعت دریبلینگ و برد شوت بازیکنان فوتبال مورد بررسی قرار گرفت تا در صورت معنی دار بودن نتایج آن به عنوان یک برنامه آماده سازی ویژه در رشته فوتبال و دیگر ورزشهائی که نیاز به قدرت انفجاری در اندام تحتانی و افزایش توان را دارند معرفی و مورد استفاده قرار گیرد.

  آزمودنیهای این پژوهش شامل بیست و چهار بازیکن مرد در رشته فوتبال که به صورت تصادفی به دو گروه مساوی کنترل و تجربی تقسیم شدند. متغیر مستقل تمرینات منتخب پلایومتریک و متغیرهای وابسته شامل توان، چابکی، سرعت، برد شوت فوتبال و سرعت دریبلینگ مورد بررسی قرار گرفت.

  هدف از این تحقیق شناخت از یک برنامه بدنسازی ویژه به منظور افزایش توان، سرعت و چابکی بازیکنان فوتبال و تأثیر آن در اجراء مهارتهای آن بود.

  پس از پایان دوره تمرین، از آزمودنیها پس آزمون به عمل آمد و اطلاعات به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  ● نتایج تحقیق

  ۱) تمرینات منتخب پلایومتریک بر توان، چابکی و سرعت و همچنین بر سرعت دریبلینگ و برد شوت فوتبال تأثیر معنی داری دارد. به بیان دیگر تمرینات منتخب پلایومتریک باعث کاهش زمان عکس العمل بازیکنان و در نتیجه باعث افزایش چابکی بازیکنان فوتبال شده است.

  ۲) تمرینات پلایومتریک بر پرش عمودی بازیکنان اثرگذاراست. به بیان دیگر تمرینات پلایومتریک باعث توسعه توان آزمودنیها شده و در سرعت جدا شدن از زمین نیز مؤثر بوده است.یافته های این تحقیق نشان میدهد که تمرین به شیوه پلایومتریک روش تمرینی مؤثری جهت افزایش قدرت و سرعت میشود و چون هر دو قابلیت قدرت و سرعت با توان در ارتباط است، بنابراین برنامه های تمرینی به مدت ۶ تا ۸ هفته موجب افزایش توان بدنی میگردد.

  ۳) اجراء تمرنیات پلایومتریک بر سرعت دوی بازیکنان فوتبال اثرگزار است.

  ۴) اجراء تمرینات پلایومتریک بر سرعت دریبلینگ بازیکنان فوتبال اثرگزار است. طبق یافته ها، این تحقیق تمرینات عادی فوتبال، سرعت دریبلینگ را که آمیزهائی از مهارت، سرعت و چابکی است، افزایش میدهد . بنابراین میتوان چنین بیان کرد که اجراء انواع مهارتهای فوتبال تحت فشار بدنی سرعت دریبلینگ را افزایش داده است زیرا بازیکن در جریان تمرینات، حرکات چابکی و رفت و برگشتهای سریع را در حین بازی انجام میدهد و همین تمرینات، چابکی و سرعت بازیکن را در حرکت دریبلینگ افزایش داده است. مهمترین نتیجه این تحقیق آن است که تمرین ترکیبی نسبت به تمرینات عادی فوتبال تأثیر بیشتری بر سرعت دریبلینگ داشته است.

  ۵) دست آخر اینکه این نوع تمرینات باعث افزایش قدرت در عضلات چهار سر رانی و همسترینگ(خم کننده و باز کننده زانو و مفصل ران) شده است که تأثیر معنیداری در برد شوت فوتبال دارد. از مهمترین نتایج این تحقیق تأثیر تمرینات عادی فوتبال همراه با تمرینات پلایومتریک بر روی برد شوت است که بیشتر از تأثیر تمرینات عادی فوتبال بر روی برد شوت میباشد.

  رنگارنگ
  آرنولد مي گويد :
  فرانک زين در واقع صاحب فيگور وکيوم مي باشد او عضلات سراتوس و عضلات دو سر بازو را به بهترين شکل ممکن نشان مي دهد ، او حداکثر قرينه گي بدن را نشان مي داد.


 5. #5

  تمرینات ورزشی فوتبال با افزایش خون‌رسانی عضلانی همراه است

  دكتر دادكان در پایان‌نامه دكترای خود؛
  تمرینات ورزشی فوتبال با افزایش خون‌رسانی عضلانی همراه است


  دكتر دادكان در پایان نامه دكتری رشته “فیزیولوژی ورزش “ خود، نقش اجرای حركات ورزشی در تمرینات فوتبال در گرفتگی عضلانی را بررسی كرد.

  محمد حسین دادكان در رساله دوره دكتری فیزیولوژی ورزش خود با عنوان " اثر هشت هفته تمرینات فوتبال بر غلظت متابولیت‌های نیتریك اكساید (NO) در بازیكنان فوتبال دسته اول دانشگاه‌های كشور و بررسی ارتباط آن با گرفتگی عضلات"، آورده است: تاكنون بیشتر تحقیقات بر روی رادیكال‌های آزاد اكسیژن متمركز بوده‌اند و نیتریك اكساید به عنوان یك مولكول رادیكال آزاد تا كنون در این موضوع دخالت داده نشده است.

  در این رساله اضافه شده است: در میان رشته‌های ورزشی، بیشتر مطالعات بر روی ورزشكاران رشته‌های دو و میدانی، دوچرخه‌سواری و شنا انجام شده است. این مطالعات نقش NO را به عنوان یك گشاد كننده عروق تاكید می‌كنند و این موضوع در افزایش خون‌رسانی به عضلاتی كه درگیر حركات ورزشی می‌باشد، اهمیت دارد.

  همچنین تنها مطالعه انجام شده بر روی بازیكنان فوتبال (آمریكایی) نشان دهنده نزدیك به 300 درصد افزایش در مقدار NO است.

  لازم به ذكر است كه بازیكنان حرفه‌ای فوتبال آمریكایی نسبت به فوتبال Soccer از عضلات حجیم‌تر و بزرگتری برخوردارند كه به دلیل بالابودن حجم و شدت تمرینات مربوطه، تدارك خونی وسیع‌تری را نیز نیاز دارند.

  مولف در ادامه رساله دكترای خود كه آن را در سال تحصیلی 1381 با راهنمایی دكتر بهرام یغمایی در دانشكده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس تدوین كرده، آورده است: یافته‌های تحقیق حاضر بیانگر افزایش فعالیت سرمی آنزیم كراتین كیناز همراه با استمرار تمرینات می‌باشد. البته بین مرحله اول نمونه‌گیری و مرحله دوم، علیرغم مقداری اختلاف، اختلاف آماری معنی‌داری وجود ندارد.

  دادكان در ادامه رساله دكترای خود آورده است: برای ارزیابی و تشخیص بیماری‌های عضلانی و همچنین در فعالیت‌های ورزشی، افزایش سطح پروتئین‌های عضلانی در خون استفاده می‌شود، از میان انواع پروتئین‌ها، بیشتر مطالعات آنزیم كراتین كیناز (CK) را به كار برده‌اند. مقدار این آنزیم با توجه به نوع ورزش و مقدار توده عضلانی مورد استفاده در تمرینات متفاوت خواهد بود.

  برخی مطالعات نیز پیشنهاد می‌كنند كه رهاشدن كراتین كیناز از عضله ، بعد از تمرینات برونگرا ممكن است انعكاسی از نكروزهای منطقه‌ای در فیبرهای عضلانی باشد.

  براساس نتایج ذیل، اجرای حركات ورزشی طی دوره تمرین رایج فوتبال با افزایش متابولیت‌های نیتریك اكساید (نیتریت و نیترات) همراه می‌باشد و این افزایش باتوجه به اینكه با شدت تمرین رابطه‌ای ندارد، می‌تواند عكس‌العملی باشد در پاسخ به خون‌رسانی بیشتر عضلانی كه درگیر حركات ورزشی هستند.

  همچنین حركات ورزشی سبب افزایش تولید متابولیت‌های NO می‌شود و تداوم جلسات تمرین تاثیر مثبت بر افزایش متابولیت‌های NO دارد. شدت تمرین با میزان افزایش متابولیت‌های NO تاثیری ندارد.

  نتایج این رساله دكتری ادامه نشان داد: آنزیم كراتین كیناز با استمرار تمرین و شدت تمرین افزایش می‌یابد. ایزوآنزیم كراتین كیناز MB با استمرار تمرینات افزایش می‌یابد.

  تغییرات نیتریت و نتیرات و كراتین كیناز تام با همبستگی مثبت همراه است و این همبستگی مثبت در كراتین كیناز MB نیز مشاهده شد.

  بنابر نتایج یك تحقیق دانشجویی؛ صدمات عضلانی به دنبال تمرینات غیرمعقول، امكان دارد نتیجه فشارهای اكسیداتیو ناشی از تمرین و همچنین تاثیر رادیكال‌های آزاد باشد.

  گفتنی است، براساس یكسری تمرینات مقدماتی از میان 22 نفر، تعداد 15 نفر برای تشكیل یك تیم فوتبال انتخاب شدند و مورد آزمون قرار گرفتند.

  بخش ورزشی تبیان
  آرنولد مي گويد :
  فرانک زين در واقع صاحب فيگور وکيوم مي باشد او عضلات سراتوس و عضلات دو سر بازو را به بهترين شکل ممکن نشان مي دهد ، او حداکثر قرينه گي بدن را نشان مي داد.


Bookmarks

قوانين ارسال

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید!
 • شما نمی توانید به ارسال ها پاسخ بدهید!
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید!
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید!
 •